Resources

Břinek

6.gif

Značení matek

matka_bila_16.jpg

Náhodná fotografie

24.JPG

Kdo je online

Právě připojeni - hostů: 30 
prosinec 2017
PÚSČPSN
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kalendář svátků:

Včera: Jitka
Dnes: Mikuláš
Zítra: Ambrož a Benjamín

Absolventská práce (2. díl) - Včelstvo a jeho členové

2. 2 Včelstvo a jeho členové

     Včela medonosná žije v početných společenstvech, tzv. včelstvech. Včela je ze sociologického hlediska velká rodina, protože všichni její členové jsou dětmi jedné matky. Včelstvo se tedy skládá z jedné matky, několika desítek tisíc dělnic a několika stovek trubců a plodů. Žádný člen není schopen žít delší dobu sám, všichni jsou odkázáni na pomoc jeden druhému. V této kapitole byste měli získat základní představu o tom, jaké úkoly jednotliví členové ve včelstvu vykonávají.

2. 2. 1 Matka

     Matka, nebo-li královna je oplozená samička, jejíž hlavním úkolem je klást vajíčka. Je schopná naklást až 1500 vajíček denně. Matka klade dva druhy vajíček, a to oplozená a neoplozená. Z oplozených vajíček se líhnou dělnice nebo matky, z neoplozených se vyvíjejí trubci. Matka v kusadlové žláze tvoří tzv. mateří látku – feromon, který drží včelstvo pohromadě a je základem dělby práce ve včelstvu.

     Vývoj matky probíhá ve speciálních buňkách, v tzv. matečnících. Z vajíčka se po 3 dnech líhne larvička, kterou mladušky živí mateří kašičkou. Podle kvality a množství mateří kašičky se určuje, že se z larvičky vyvine za 16 dnů matka. Pohlavně dozrává v 5.-8. dni a v této době vyletuje na snubní lety. Po spáření s 6 i více trubci začne klást vajíčka a dále se již nepáří.

     Ve srovnání s dělnicí se liší velikostí. Je přibližně o polovinu větší a rozezná se podle nápadně dlouhého zadečku, kulatější hlavy a nemá žádné pracovní orgány, jako jsou kartáčky, košíčky a pylová tlačítka. Stejně jako dělnice má žihadlo, které je větší a silnější, ale nebodá. Matka se dožívá 3-4 let.

2. 2. 2 Trubci

     Samci ve včelstvu mají jediný úkol, a to postarat se o oplození matky. Osemení se děje za letu mimo úl a poté trubec umírá.

     Trubci se líhnou v letních obdobích partenogeneticky, tzn. z neoplozených vajíček, která matka naklade do trubčích buněk, odlišujících se od dělničích svou velikostí a výškou víčka.

    Vývoj trvá 24 dnů, na snubní lety vyletují po 8. dni vylíhnutí a tutéž dobu je přestávají krmit mladušky a živí se sami medem z medových buněk. Většinou se dožívají 6 týdnů. V červenci až srpnu matka postupně přestává klást vajíčka a trubci již nejsou pro včelstvo potřební a včely se jich zbavují oddělováním od potravy a vyháněním z úlu.

     Trubci mají větší a zavalitější zadeček než dělnice, s kulovitou hlavou a velkýma očima. Nemají žihadlo, ani voskotvorné a hltanové žlázy. Ve včelstvu žije 500 – 800 členů.

2. 2. 3 Dělnice

     Dělnice jsou samičky, které se líhnou z oplozeného vajíčka 21. den od jeho položení do buňky. Mají nevyvinuté pohlavní orgány, a proto se nemohou spářit s trubci. Jsou nejpočetnější členky v úlu a vykonávají nejvíce práce.

     V létě se dožívají jen 28 - 42 dnů, v zimě žijí 4 - 6 měsíců. V letním období mají včelstva kolem 80 000 včel, v zimním období okolo 10 000 – 15 000.

     Dělí se na mladé včely, tzv. mladušky (přibližně do 20 dnů) a starší včely, tzv. létavky. Mladušky vykonávají všechnu práci v úle, létavky pracují mimo úl.

     První 3 dny po vylíhnutí se stávají tzv. čističkami a jejich úkolem je vyčištění buněk. Od 4. dne mají funkci krmiček a starají se o zásobování larev potravou. Šestého dne se včelám zvyšuje sekreční činnost hltanových žláz a stávají se z nich kojičky a krmí matku mateří kašičkou. V dalším stádiu se vyvíjejí voskové žlázy a 12. dne se z nich stávají stavitelky. Čistí úl, tmelí škvíry a trhliny, ukládají do plástů med. Když dosáhnou věku 20 dnů, některé začnou vykonávat strážní službu. Během této funkce kontrolují létavky, zda patří k nim. To poznají podle specifické vůně včelstva. Po 20. dnu se z mladušek stávají létavky a donášejí do úlu nektar, rouskovaný pyl, pryskyřičný tmel a vodu.

2. 2. 4 Včelí plod

     Ve včelstvu se nachází plod dělničí, trubčí a mateřský. Během vývoje včela prochází „proměnou dokonalou“; od vajíčka, larvy, předkukly, kukly až k dospělému jedinci. U každého člena včelstva jsou vývojová stádia různě dlouhá (viz příloha č. 1).

     Krmičky krmí larvy dělnic a trubců nejdříve výměškem žláz a poté krmnou kašičkou s příměsí medu a pylu. Larvy leží nejprve stočené na dně buněk, a až přestanou mít dostatek místa, tak se vzpřímí. Během pětidenního vývoje se čtyřikrát svléká. Na konci larválního vývoje dělnice plod zavíčkují a larva kolem sebe začne spřádat zámotek – kokon. Po vytvoření zámotku se mění larva v předkuklu a na konci tohoto dvoudenního vývoje má předkukla již vzhled dospělé včely. Přitom následuje páté svlékání a vzniká kukla. Tělo je již členěno na hlavu, hruď a zadeček. Po krátkém období se kukla postupně zbarvuje a den před vylíhnutím dochází k poslednímu svlékání. Dělnice a trubci se z buňky prokoušou tak, že víčko rozdrobí; jejich kusadla jsou tupá. Matka odkrojí víčko svými ostrými kusadly.