Resources

Břinek

6.gif

Značení matek

matka_bila_16.jpg

Náhodná fotografie

25.JPG

Kdo je online

Právě připojeni - hostů: 22 
prosinec 2017
PÚSČPSN
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kalendář svátků:

Včera: Jitka
Dnes: Mikuláš
Zítra: Ambrož a Benjamín

To zas jednou budu investovat, aneb Povzdychnutí mladého včelaře

Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

  Rad bych se podělil o svojí zkušenost s čerpáním dotace v letošním roce (2010). Jedná se o nákup zboží v hodnotě přibližně 20 tisíc Kč, kde stát a EU poskytli dotaci ve výši 50%.  V červnu letošního roku jsem tedy nakoupil zařízení, vyplnil papíry a odeslal na patřičná místa. Pro jistotu jsem se ještě telefonicky spojil s paní Rottovou, která má vše na starost. Milá paní na druhé straně aparátu mě ujistila, že vše je tak, jak má být a že dotace se vyplácí až během září. V létě jsem vytočil medovicový med a u srdce mě hřála myšlenka, jak dobry nákup jsem udělal a že ta dotace je vlastně super věc.

 

  Je tu listopad a peníze pořád nikde, říkám si v pátek 5. listopadu. No co Michale, drobek trpělivosti, však oni na tebe nezapomenou. 

 

  Je tu pondělí 8. listopadu. Pozdě večer přijdu domů a na stole leží obálka s razítkem Český svaz včelařů. Rychle otvírám a ani mě nenapadlo, že by šlo o dotaci. Třeba mě chtějí pochválit, jak pěkné stránky jsem pro náš obor vytvořil a nebude se konečně psát ve Včelařství jen o tom, který včelař dostal víc ze svépomocného fondu a nebo jak včelaři "umí" pěkně čerpat dotace.

 

  Čtu celý papír poprvé a nestačím se divit. Čtu tedy nevěřícně podruhé a už se nedivím. Je to tak. Slíbená dotace nebude tak tučná, jak se slibovalo. Místo 50% (10 tisíc) dostanu jen 6 tisíc. Z dopisu jsem vyrozuměl, že snad byl letos velký zájem o dotace. Měl jsem tedy nakoupit již loni.

 

  Drobek smutné. Když jsem začínal, tak mi bylo 19 let. Děda zemřel a nebyl nikdo, kdo by se o včely staral. Úly stoleté, medomet zadrhával a rezivěl ve sklepě, v kukle díra, rukavice žádné a kuřačka i jiné náčiní v bídném stavu. Když jsem se ptal na ČSV na dotaci začínajícím včelařům, tak prý ji náš kraj (Královéhradecký) neposkytuje. Jako student jsem měl velmi hluboko do kapsy a tak obnova úlů a vlastně úplně všeho,  šla velmi pomalu. Pokaždé, když si čtu o věku včelařů a že mladí nemají o včely zájem a o nesmyslných kroužcích pro děti na základce, tak se jen usmívám a myslím si své. Jen by mě zajímalo, kolik z těch dětí u včelařství doopravdy vydrží.

 

  Dnes mi je 26. Škola nedodělaná, ale včelařím stále. Momentálně vlastním 8 nových úlu z toho 6 zazimovaných včelstev. Mohlo jich být více, kdyby na to byly peníze. Drobek si po těch letech říkám, v čem mi vlastně svaz pomohl, až na odběr peněz do svépomocného fondu a peněz na Včelařství, které si píše co se mu zlíbí a ne co včelaře opravdu zajímá. Kdyby alespoň svaz za ty roky drobek zmodernizoval tu strašnou byrokracii, která ve včelařském oboru panuje. Kdyby alespoň všechna ta hlášení počtu včelstev a kontrolní údaje šli posílat po internetu. Nedá se nic dělat. Nadále budu tedy odebírat Včelařství a usmívat se nad propagací politiků v „našem“ časopisu a doufat, že jednou bude lépe v zemi zaslíbené, která je politikou i byrokracii oplývající.