Resources

Břinek

6.gif

Značení matek

matka_bila_16.jpg

Náhodná fotografie

11.JPG

Kdo je online

Právě připojeni - hostů: 25 
prosinec 2017
PÚSČPSN
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kalendář svátků:

Včera: Jitka
Dnes: Mikuláš
Zítra: Ambrož a Benjamín

Výchova nové včelařské generace?

   Mnoho let sleduji snahy Českého svazu včelařů o zapojení mládeže do včelařských řad. Je to snaha upřímná? Nebo je to snaha zajistit pokračovatele "pořádků" nastolených před mnoha lety? Pokus o přilákání mládeže učinil i MV v čísle 1 /08. Zde je mi tento čin zvláště nepochopitelný. Redakční rada zřejmě o problému "včelařské mládeže" dostatečně nepřemýšlela.

   Nechápu vytvoření soustavy článků o mládeži u včel. Jako  včelař praktik (30let) a otec 7 dětí se pokusím vyjádřit k tomuto problému.Ty, kteří slyší mé pravdy neradi, mohu ujistit, že budu již brzy "oddělen" od počítače. Odjíždím včelařit. Včelařit jsem začal ve 30 letech. Žil jsem však u včel, neboť včelařil dědeček, který mne vychovával. Sledoval jsem včely jaksi z povzdálí. Viděl jsem útěky praotce před kříženkami. Lízal jsem med při medobraní. Viděl jsem dědovy slzy  při síření včelstev, když nás napadl Varroa D. Já jsem tvrdošíjně hrál tenis. Včely jsem míjel. Ale patřily k mému životu. Vytváření "syntetických" včelařských kroužků pro děti věku 6-10 let vidím jako plýtvání energií. Vedoucích i zúčastněných. Výjimky samozřejmě mohou být. Obecné znalosti zoologie, matematiky, fyziky, chemie a j. nemohou být v tomto věku na úrovni nutné pro včelaření.Tyto znalosti děti mohou mít, ale nemají zažité. Nabídka "zábav" pro děti je úžasná. Počítač, počítačové hry. Ale i alkohol, drogy. V dobách socialismu nabídka aktivit taková nebyla.Takže děti měly čas i na sport. Někteří také i včelařili. Ale včelaři 6-10 let? To jsou jakési včelařské opičky, které vesměs tuto sladkou zábavu brzy opustí. Opakuji: výjimky mohou být!! Nejsem proti obecnému poučení dětí o včelách, o jejich úloze a přínosu pro člověka. Seriozní zapojení do kroužků a pod. bych ponechal na pozdější dobu. Při zahájení práce s dětmi doporučuji pravidlo č.1: zjištění eventuální alergické reakce na včelí jed!! Sám jsem zažil u svého osmiletého syna  nečekanou těžkou alergickou reakci při včelím bodnutí. Reakce se může dostavit až po několika bodnutích v průběhu několika let!! Vidět dusící se dítě nepřeji žádnému vedoucímu včelařského kroužku. Proto musíte být vybaveni při této činnosti vybaveni příslušnými léky. Toto vybavení by mělo být povinné pro každého včelaře (ev. bodnutí návštěvy a pod.) Získávání nových adeptů včelařství bych posunul do středního věku. Hranici si neodvažuji upřesnit. Zde se pracuje s "materiálem" rozhodnutým, poučeným předchozím životem. Vklad do takového včelaře je  daleko jistější než kroužky dětí. Výchova nových včelařů v rodině -  podobně jako jsem vyrůstal já, u včel - má větší naději na úspěch. Proč se této kategorií potencionálních včelařů středního věku  nevěnuje Český svaz včelařů?

Odpověď je jasná. S dětmi se lépe manipuluje. Je to tvárný včelařský materiál. Nejen včelařský. Z třicetiletých se mohou stát  brzy nebezpeční oponenti současných pořádků ve včelařství. To však přeci nechceme.....